سلیم شاهین – سینما در افغانستان مرده است – ویدیو

سلیم شاهین سینماگر پر جنب‌و‌جوش افغانستان که این روزها، زندگی را در میان چهاردیواری خانه‌اش می‌گذراند، به دیلی‌میل گفته است از رژیم ت.لبان هراس دارد.
سلیم شاهین می‌گوید او در جریان فعالیت هنری‌اش ۱۲۵ فیلم در ژانرهای مختلف سینمایی ساخته است.
سونیا کرونلوند، روزنامه‌نگار فرانسوی چند سال قبل مستندی در مورد سلیم شاهین ساخت. فیلمی که توانست به جشنواره کن فرانسه راه یابد و راه سلیم شاهین را به سوی فرش قرمز کن باز کند. سلیم شاهین می‌گوید: «آنروز زیباترین روز زندگی من بود.»
اما همه‌ی اینها اکنون بسیار دور به نظر می‌رسند. اگرچه او هیچ تهدید مستقیمی از سوی ت.لبان دریافت نکرده است، اما اکنون در ترس از اسلام‌گرایان تندروی به سر می‌برد که در اواسط ماه اگست پس از دو دهه شورش به قدرت بازگشتند.
در جریان مصاحبه با خبرنگار دیلی‌میل او لحظاتی شخصیت تیاتری‌اش را کنار می‌گذارد و اعتراف می‌کند که: «می‌ترسم.»
فیلم‌های او به موضوعات اجتماعی مثل خشونت علیه شاهین زنان، جنایت و مواد مخدر می‌پردازند. سوژه‌هایی که به مذاق ت.لبان خوش نخواهد خورد.
او با الهام گرفتن از بالیوود، با تمام ژانرهای اصلی درام، کمدی، اکشن پلیسی و عاشقانه فیلم ساخته است. فیلم‌هایی که موسیقی و رقص‌هایی به سبک سینمای هند بخشی از ویژه‌گی جدایی‌ناپذیر آنهاست.
سبک اغراق‌آمیز او همیشه توسط افغان‌های تحصیل‌کرده استقبال نمی‌شود، اما او در میان مردم عوام افغانستان هوداران خودش را دارد.

Be the first to comment

Leave a Reply